Z czego składają się lakiery do paznokci

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego czym w istocie jest lakier do paznokci i do czego służy. Z pewnością bardziej tyczy się to płci pięknej, której znaczna większość może pochwalić się niebanalnymi kolekcjami tych produktów w swoich kosmetyczkach. Oferta produktowa lakierów do paznokci jest bardzo szeroka. Stale pojawiają się nowi producenci, a sklepowe półki są obfite w przeróżne oferty. Mało kto jednak zastanawiał się czym właściwie jest lakier do paznokci, a raczej jaki jest jego skład. Można się tylko domyśleć, że bardzo chemiczny, bowiem w jakiś sposób musi utrzymywać się na płytce paznokcia przez krótszy lub dłuższy czas.

Warto zastanowić się nad samym sposobem malowania paznokci, czy jego procesem. Okazuje się, że pomalowane paznokcie w magiczny sposób wysychają, a żeby zmyć taki lakier potrzeba specjalnego kosmetyku, jakim jest zmywacz do paznokci. Nie mniej jednak wszystko zależy od tego z jakim konkretnie lakierem do paznokci mamy do czynienia. Dziś zajmiemy się jednak tradycyjnymi lakierami i ich składami. A oto najpowszechniejsze składniki, które w nich wówczas występują:

  • Toulen to związek chemiczny, który jest stosowany w rozpuszczalnikach. Dla ludzkiego organizmu jest bardzo szkodliwy, a jego wdychanie może odbić się na poprawnym funkcjonowaniu układu odpornościowego, krwionośnego, nerwowego, a także na narządach takich jak nerki i wątroba.

    Jest bardzo tanim składnikiem, a jego użycie często tyczy się raczej lakierów tańszych. Obecnie w Unii Europejskiej jest zabroniony, ze względu na to, że może mieć negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną;

  • Formaldehyd to związek chemiczny, który stosowany jest powszechnie do produkcji żywic. Ten składnik w lakierze sprawia, że płytka paznokcia staje się nieco twardsza. Nie mniej jednak w momencie wystąpienia jakichkolwiek pęknięć, z łatwością przenika pod paznokieć, co może powodować małe, lecz dokuczliwe podrażnienia. Co ciekawe, ten składnik nie może być przekroczony w wyznaczonej normie i dozwolonej ilości.

.